Bugun...“Hititlerin Truva ile bağlantılar var”

Transformers filmleriyle büyük bir üne kavuşan dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Megan Fox’un “Megan Fox İle Kayıp Efsaneler” adı altında Truva ile ilgili yaptığı belgesel film önceki gün dünyanın hemen hemen her ülkesinde uydu, kablo tv veya ADSL IPTV ile yayın yapan Travel Channel ile ülkemizde de DMAX kanalında yayınlandı.

facebook-paylas
Tarih: 26-03-2019 01:09

“Hititlerin Truva ile bağlantılar var”

2018 yılının Haziran ayı sonunda Çanakkale’ye gelerek ekibi ile birlikte Truva Antik Kenti, Bozcaada ve çevresinde çekimler yapan Megan Fox, 43 dakika süren “Megan Fox İle Kayıp Efsaneler” isimli belgesel filmin 1. sezon 3. bölümünde “Truva Antik Kenti” ve “Truva Savaşı”nın gerçek olup olmadığı konusunda arkeologlar ve tarihçiler ile yaptığı görüşmelere yer verildi.

Bu destansı savaşın gerçek olup olmadığının ortaya çıkması için yola çıktığını anlatan Megan Fox, programda gazeteci, yazar, TV programcısı Prof. Dr. Haluk Şahin, Arkeolog Prof. Dr. Brian Rose, antik dünyadan çok az bilinen metinler üzerinde çalışan bir tarihçi olan ve Hititler üzerine araştırmalar yapan Dr. Eric Cline’nın görüşlerine yer veriyor.

“HİTİTLER ANTİK DÜNYANIN G8’İ”

Belgesel programda, Hititlerin antik dünyada ne kadar önemli bir uygarlık olduğunu anlatan Dr. Eric Cline, “Hititleri antik dünyanın G8’i olarak adlandırıyorum. Hititlerin Truva’yla bağlantıları var. Truva ile ilgili bağlantıları Hattuşa kazılarında elde ettik. Arkeologlar Hattuşa’da 1906 da kazı yapmaya başladılar. Bir yıl sonra arşivlere ulaştılar. Hititler, tabletlerin hepsini saklamışlar. Kazı yapan arkeologlar sayısı 25 bini aşkın kil tableti çıkarmayı başardılar. Bu tabletler içerisinde Kadeş Antlaşmasından gizli askeri kayıtlara kadar her şey vardı. Hitit yazısını okumayı başardıklarında Truva’dan bahseden tabletler bulundu” diye konuşuyor.

Yine programın ilerleyen dakikalarında Hitit tabletlerinin tarihin en önemli arkeolojik bulgularından biri olduğunu, bu nedenle İstanbul’da son derece büyük bir özenle kilit altında tutulduğunu söyleyen Megan Fox, Türk Arkeoloji Enstitüsü dışında kimsenin bu tabletlere ulaşmasına izin verilmediğini, günlerce süren telefon görüşmeleri ve çeşitli kanalları devreye soktuktan sonra İstanbul Arkeoloji Müzesinde bulunan tabletlerden birini görmesine izin verildiğini anlatıyor.

Müzenin arşiv sorumlusu Veysel Donbaz eşliğinde 3500 yıllık tableti inceleyen Fox, tablette geçen yazıların Homeros’un Truva anlatımlarının gerçek olduğunu doğruladığını ve böylece bir kanıt daha elde etmiş olduklarını vurguluyor.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Haberleri

YUKARI YUKARI